Mix - Yellow Station Studio

Yellow Station Studio
Yellow Station Studio
Przejdź do treści
muzyka
MIX

Proces obróbki śladów prowadzący do połączenia nagrania wielośladowego w jeden, stereofoniczny plik. Podczas miksowania dokonujemy przeróżnych procesów na pojedynczych ścieżkach (i grupach ścieżek), a rezultat zgrywamy na ślad stereo. Wszystkie te czynności mają oczywiście na celu jak najlepszą prezentację owego produktu. Ten produkt nazywamy miksem.

Dobieranie brzmień oraz poziomów głośności poszczególnych  instrumentów, tak aby utwór tworzył jedną czytelną, zwartą całość. W trakcie miksowania  nadaje się czytelności poszczególnym instrumentom, umiejscawia się je w przestrzeni oraz organizuje między sobą. Wszystkie te czynności  wykonywane są na odseparowanych śladach – każdy instrument na osobnej  ścieżce, a nawet na kilku ścieżkach.
Mix powstaje już podczas nagrywania i komponowania utworu,  gdyż na tym etapie zostają ustalone brzmienia instrumentów poprzez  dobranie odpowiednich syntezatorów, efektów, sampli. Wpływ na brzmienie ma również dobór zestawu  sampli i wtyczek oraz platformy do nagrywania (cyfrowego DAW).
ARANŻACJA

W muzyce, nawet najlepsza kompozycja straci, jeśli nie będzie właściwie wyprodukowana, tj. zaaranżowana. Dobra fraza jeśli jest za długa zacznie przynudzać. Utwór musi być w sam raz, ani za długi ani za krótki, inaczej słuchacz nie dotrwa do końca, i nigdy po raz drugi nie będzie chciał tego słuchać. I przeciwnie, jeśli piosenka czy utwór jest dobrze lub doskonale wyprodukowana, to słuchacz będzie słuchał jej w kółko, stanie się przebojem granym na okrągło. I zarobi duże pieniądze :).
ODSŁUCH

Na temat odsłuchów dużo się pisze i mówi. Odsłuch jest ważny jak obiektyw aparatu dla zawodowego fotografa. Odsłuch powinien zadowalać nasz zmysł słuchu. Nie ufajmy za bardzo marketingowemu szaleństwu reklam, sam fakt, że tyle firm produkuje różne odsłuchy świadczy o tym, że żadna nie jest idealna. Gdyby istniał uniwersalny ideał, to nie trzeba by produkować tyle typów odsłuchów i reklamować każdego jako najlepszy. Producent muzyczny musi znaleźć taki odsłuch, żeby go po prostu lubił i czuł, aby przekazywał takie informacje na temat muzyki jakie potrzebujemy. Jest to bardzo ważne. Odsłuch musi wytworzyć atmosferę, w której się dobrze czujemy i która nas inspiruje.   
Nie można miksować czy remasterować muzyki jeśli jej poprostu nie słyszymy.
Odsłuch to nie tylko wzmacniacz i głośniki, ale i pomieszczenie. Ważne żeby nie było w nim za dużo pogłosu i żeby mieć miłą, spokojną atmosferę do pracy. Odsłuch ma dawać ogólna atmosferę taką, która inspiruje i wciąga, a także daje poczucie uczestnictwa w całym tym spektaklu, produkcji dźwięków jaki się właśnie przed nami odbywa.
Wróć do spisu treści