Mastering - Yellow Station Studio

Yellow Station Studio
Yellow Station Studio
Przejdź do treści
muzyka
CO TO JEST MASTERING

Mastering to finalne, ostateczne ukształtowanie brzmienia przed seryjną produkcją na płyty CD lub demem dla wytwórni płytowej czy do radia. Chodzi o to, żeby było to brzmienie przyjemne, mocne, z dobrze wyważonym basem i środkiem oraz górą pasma, o uzyskanie najwyższej możliwej jakości technicznej materiału zawartego na nośniku lub wyeksportowanego pliku cyfrowego tak, aby mógł on konkurować i wygrywać z innymi nagraniami obecnymi już na rynku.

Właściwie zmasterowane nagranie musi brzmieć nie tylko nienagannie technicznie, ale musi również w optymalny sposób podkreślać zamysł artysty. Dopiero połączenie tych dwóch czynników - technicznego i artystycznego sprawia, że zmasterowane nagranie jest prawdziwym dziełem sztuki uwiecznionym na płycie CD zdolnym przenieść każdy niuans emocji Artysty w nawet najdalszą przyszłość jak i również w dobie cyfryzacji, wyeksportowanie zmasterowanego utworu czy też albumu do najbardziej popularnych formatów muzycznych, wav, flac itp.

Mastering separowany, łączy w sobie cechy miksu i masteringu. Pracuje się na kilku ścieżkach, a nie na jednej, jak w przypadku zwykłego masteringu. Podczas zgrania miksu grupuje się instrumenty, na przykład: 1 ślad perkusja i bas, 2 ślad wszystkie gitary, 3 ślad wokale, 4 ślad syntezatory i klawisze. Tak przygotowany materiał daje większe możliwości ingerencji.
MASTERING I JEGO CEL

W odróżnieniu od miksowania, mastering wykonuje się na już gotowym, zgranym materiale, czyli na miksie. Chodzi tu o uzyskanie optymalnego brzmienia, najwyższej możliwej średniej głośności bez odczuwalnego spadku jakości i najwyższej klasy balansu tonalnego nagrania przed  skierowaniem go do seryjnej produkcji CD. Właściwie wykonany mastering może bardzo wydatnie poprawić jakość materiału muzycznego, zwłaszcza wtedy, gdy miks i zgranie nie były wykonane profesjonalnie. Firmy płytowe są zainteresowane najlepszą możliwą jakością nagrań swoich artystów z jednego najważniejszego względu. Cel jest oczywisty, chcą sprzedać jak najwięcej i jak najlepiej brzmiących płyt.
MASTERING SZTUKA CZY NAUKA

Mówi się, że mastering jest tyleż nauką, co sztuką. Jedno jest pewne, w tym stwierdzeniu jest dużo prawdy. Bardzo dużo zależy od technika zajmującego się masteringiem, od jego doświadczenia. Technologia zajmuje tutaj niezmiernie ważne miejsce, ale jeszcze bardziej ważne jest tutaj doświadczenie, wyczucie artystyczne i słuch osoby wykonującej mastering.

Mastering ma jeden zasadniczy cel: sprawić, aby muzyka  odtwarzana na jakimkolwiek rodzaju sprzętu z płyty, z radia, na słuchawkach mp3 player’a zabrzmiała tak dobrze jak to tylko możliwe. Ma to duże znaczenie przed prezentacją materiału w firmie płytowej, rozgłośni radiowej lub jego powielaniem w wielkoseryjnej produkcji tysięcy egzemplarzy.
PODSUMOWANIE

Mastering następuje po zmiksowaniu i zgraniu całego utworu do jednej, łączącej wszystkie instrumenty ścieżki (najczęściej stereo – na potrzeby radia, CD oraz formaty cyfrowe, na potrzeby DVD, kina czy telewizji). Głównym aspektem masteringu jest dostosowanie gotowego materiału do aktualnych standardów brzmieniowych. Mastering to również ostatni szlif brzmienia utworu. Podczas masteringu zwraca się uwagę na aspekty takie jak: brzmienie całości i spójność utworu, wyrównanie głośności i ustalenie proporcji częstotliwości, balans stereo, szerokość sceny, pogłos, dynamika. Wszystko to prowadzi do uzyskania zrównoważonego, odpowiednio głośnego, klarownego, dynamicznego nagrania, brzmiącego dobrze w każdych warunkach odsłuchowych.

Hity zajmujące pierwsze miejsca list przebojów, nagrania radiowe lub nagrania na płytach CD brzmią na ogół doskonale, są głośne, mają dużo basu i wysokich tonów, brzmią jednolicie i zarazem potężnie. Po prostu, robią wrażenie. To dlatego, że zostały one właściwie zmasterowane. Twoja muzyka nie musi odbiegać od nich ani poziomem głośności ani szczegółowością brzmienia. Po specjalnej obróbce w Yellow Station Studio, uzyska ona brzmienie porównywalne z najlepszymi nagraniami w radiu czy też komercyjnymi płytami CD i kasetami w sklepach  muzycznych.
Wróć do spisu treści